ایمپلنت

گروه دندانپزشکی اپال مفتخر است که ایمپلنت های دندانی را به جمعیت کثیری از بیماران ارائه ذهد که هم از لحاظ ظاهری و هم از نظر کارایی نتیجه مطلوبی دارد

اگر شما یک یا چند دندان را از دست داده باشید و یا کاملاً بدون دندان باشید می توانید به منظور جایگزینی دندانهای ازدست رفته از ایمپلنت استفاده نمایید.
ایمپلنت دندانی بخشی است که به عنوان ریشه دندان در داخل استخوان فک قرار گرفته و تاج دندان روی آن بازسازی می شود.

از مزایای ایمپلنت این است که نیازی به تراشیدن دندانهای مجاور ندارد و در نتیجه هیچگونه آسیبب به سایر دندانها وارد نمی سازد. ایمپلنت به عنوان بهترین راه حل برای جایگزینی دندانهای از دست رفته شناخته شده است، چرا که ظاهری کاملاً طبیعی دارد و با دندانهای طبیعی افراد هیچگونه تفاوتی ندارد. بیمار در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن کاملاً احساس آسایش می نماید.

جنس ایمپلنت چیست؟

جنس ایمپلنت معمولاً از فلزات مختلف و یا سرامیک هایی با ساختار مشابه استخوان است که با بافتهای بدن سازگاز هستند. در حال حاضر ایمپلنت ها از فلز تایتانیوم ساخته می شوند.

چگونه باید از ایمپلنت مراقبت کرد؟

سلامت بدن شما در میزان موفقیت ایمپلنت مؤثر است. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دلیل عمده ای برای از دست رفتن ایمپلنت به شمار می رود. استفاده از نخ دندان و مسواک زدن حداقل 2 بار در روز از اهمیت زیادی برخوردار است که دندانپزشک شما نحوه مراقبت صحیح از ایمپلنت را به شما آموزش خواهد داد. برای اطمینان از سلامت لثه ها حداقل 4 بار در سال برای بررسی بافت لثه به دندانپزشک خود مراجعه نمایید

گالری

به طور خلاصه ايمپلنت در موارد زير کاربرد دارد :

 • جايگزين کردن يک و يا تعدادي از دندانها بدون درگير کردن دندانهاي مجاور
 • مي توان ازايمپلنت به عنوان پايه بريج در انتهاي قوس دنداني استفاده کرد تا ديگر مجبور نباشيد از پروتز متحرک استفاده کنيد
 • و در مواردي که کل دندانها را نداشته باشيد و امکان استفاده از تعداد زياد ايمپلنت موجود نباشد، مي توان با قرار دادن ? يا ? ايمپلنت از آنها به عنوان پايه دست دندان استفاده کرد تا ديگر دست دندان شما در دهانتان جابه جا نشود و احساس راحتي بيشتري داشته باشيد.

مزاياي استفاده از ايمپلنت نسبت به دست دندان متحرک و يا پروتز ثابت (بريج)

ازهر زاويه اي که شما به اين موضوع بنگريد، ايمپلنت بهترين انتخاب براي جايگزيني دندانهاي از دست رفته شما است.

 • زيبايي : ايمپلنت کاملا شبيه دندان خودتان خواهد بود و از آنجائيکه با استخوان فک درگير مي شود، مانع از تحليل استخوان و لثه مي شود که در سايه روشهاي قبلي (دست دندان و يا بريج) از عوارض اين درمان ها مي باشد. به هر حال کسي متوجه نخواهد شد که شما يک دندان جايگزين داريد.
 • حفظ ساختمان دندانهاي مجاور : در اين روش دندانهاي مجاور تراشيده نمي شوند و دچار پوسيدگي هاي بعدي نخواهند شد.
 • اعتماد به نفس : به طور يقين با استفاده از ايمپلنت احساس بهتري نسبت به خود، خنده و صحبت کردنتان داريد.
 • قابل اعتماد : درصد موفقيت ايمپلنت هاي دنداني بسيار بالا است، و بهترين انتخاب براي جايگزيني دندان از دست رفته شما است. و بر خلاف ادعاهاي خلاف واقع گذشته در اين رابطه، درصد موفقيت ايمپلنت نسبت به ساير روشهاي جايگزيني دندان، بسيار بالاتر است و از آنجا که بدنه ايمپلنت از تايتانيوم خالص ساخته مي شود، واکنشي بصورت رد پيوند وجود نخواهد داشت.

آيا پس از قراردهي ايمپلنت عوارضي وجود دارد :

از آنجا که بدنه ايمپلنت (Fixture) ) از فلز تايتانيوم خالص ساخته مي شود، مشکل رد پيوند نخواهيم داشت ، اما در صورتيکه ارزيابي پيش از عمل که شامل موارد زير مي شود به طور دقيق انجام نگيرد مي تواند درصد موفقيت را پايين بياورد.

 • بيماري هاي عفوني که باعث ضعف سيستم ايمني شوند.
 • ديابت کنترل نشده
 • سيگاري بودن فرد
 • ناکافي بودن ميزان استخوان (در اين مورد مي توان ابتدا اقدام به پيوند استخوان کرد و سپس درمان ايمپلنت را شروع کرد)
 • بيماري پريودنتال و لثه (در اين موارد ابتدا بايد بيماري لثه درمان شود)

میزان درد در کاشت دندان

از آنجایی که ایمپلنت دندانی تحت بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار در حین عمل درد نخواهد داشت اما پس از جراحی ایمپلنت بستگی به مدت زمان عمل ایمپلنت دندانی و کیفیت استخوان و واکنش بافتی بیمار مقداری درد و تورم قابل پیش بینی است که با تجویز دارو قبل و بعد از جراحی ایمپلنت دندانی به حداقل میرسد.