ونیر کامپوزیت

Porcelain Veneers May Be the Best Solution for You              

کامپوزیت دندان یکی از روش های موجود برای اصلاح طرح لبخند می باشد که با نام های کامپوزیت ونیر و یا لمینت کامپوزیت شناخته می شوند.

.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان در واقع لایه های از جنس مواد کامپوزیتی هم رنگ دندان می باشند که با قرار گرفتن دستان هنرمندانه دندانپزشک متخصص زیبایی بر روی دندان ها می تواند موجب زیبا سازی لبخند شوند.

این نوع مواد طوری روی دندان قرار می گیرند که موجب اصلاح شکل و رنگ دندان می شوند و با ایجاد رنگ زیبا و درخشنده بر روی دندان ها جلوه خاصی به لبخند می بخشند.

نکته ای که وجود دارد این است که جنس و رنگ بسیاری از مواد کامپوزیتی متفاوت است  و به نسبت دارای استحکام متفاوتی می باشد پس بهتر است که برای اصلاح طرح لبخند موفق از بهترین کامپوزیت دندان که توسط شرکت های معتبر دندان پزشکی ساخته شده است استفاده شود تا استحکام و زیبایی ماندگار در دندان ایجاد شود.

موارد استفاده از کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها در دندانپزشکی معمولا برای ترمیم دندان استفاده می شوند. در بسیاری از مواقع فرد دارای دندان های نامنظمی می باشد و وقت و زمان کافی برای درمان های طولانی مثل ارتودنسی را ندارد ، در این صورت یکی از بهترین راهکارها  برای فرد در صورتی که مشکل به هم ریختگی دندان ها خفیف باشد ، استفاده از کامپوزیت دندان می باشد.

می توان تاکید داشت که  کاربرد مهم بهترین کامپوزیت دندان اصلاح رنگ دندان است. بسیار دیده شده است که فرد مراجعه کننده رنگ خاصی را برای دندان های خود در نظر گرفته است که با دیگر روش های سفید کردن دندان قابل اجرا نمی باشد. در این مواقع استفاده از کامپوزیت دندان بهترین گزینه می باشد و موجب ایجاد لبخند هالیوودی می گردد

یکی از بهترین مواد برای ترمیم دندان و زیبا سازی لبخند استفاده از کامپوزیت دندان می باشد و نکته ای که وجود دارد این است که دندانپزشک زیبایی بدون کمترین آسیبی مواد کامپوزیتی را روی دندان قرار می دهد و به دندان ها آسیبی وارد نمی شود. به این معنی که در قرار دادن این نوع مواد بر روی دندان ، دندان ها تراش نمی خورند و آسیبی به دندان وارد نمی شود.

گالری

سن مناسب برای انجام کامپوزیت ونیر

به دلیل محبوبیت روش های اصلاح طرح لبخند ، افراد بسیاری در هر سنی تمایل دارند دندان های خود را زیبا نشان دهند.

همانطور که گفته شد کامپوزیت دندان در پوشش بدرنگی دندان و یا رفع بد شکلی دندان ها کاربرد دارد ؛ بهره گیری از این روش معمولا محدودیت سنی ندارد اما استفاده از این روش در سنین پایین و قبل از سن بلوغ در کودکان و نوجوانان توصیه نمی شود.

در سنین پایین به دلیل تکمیل نشدن رشد دندان ها پس از مدتی بین لثه و دندان فاصله ایجاد می شود و ظاهر نامناسبی شکل می گیرد.

هر چند در موارد خاص مانند وجود نقص ژنتیکی که باعث بد شکل شدن مادرزادی دندان ها شده است می توان از این روش استفاده کرد ، البته هر چند مدت یکبار دندان کامپوزیت شده نیاز به ترمیم دارد.

سوالات رايج درمان کامپوزيت ونير به شما کمک می کند دید بازتری نسبت به درمان کامپوزیت دندان به دست بیاورید ، هر چند این درمان با مشاوره قبلی توسط دندانپزشک متخصص مجموعه ما انجام می شود.

آیا کامپوزیت ونیر باعث بوی بد دهان می شود؟

خير . در صورتيکه بهداشت دهان رعایت بشود و دندانپزشک در انجام درمان ونیر کامپوزیت مهارت لازم را داشته باشد ، جای نگرانی در این مورد نیست.

البته اگر درمان با کيفيت پايين انجام شود و در صورت وجود درز و فاصله بين پوسته ونير و دندان ، احتمال ايجاد بوى نامطبوع دهان است که در اين حالت بايست کامپوزيت دندان تعويض شود.

آيا روى دندان روکش شده مى توان کامپوزيت ونير انجام داد؟

در بعضى شرایط خاص که وضعیت روکش ایده ال است و صرفا بمنظور اصلاح رنگ و هماهنگى با سایر دندانهاى ونیر شده تصمیم به اینکار گرفته مى شود مى توان دندان روکش شده را ونیر کرد اما اگر روکش مشکل داشته باشد نمى توان آنرا با ونیر اصلاح کرد و در این موارد مى بایست روکش را تعویض و از روکش تمام سرامیک براى آن دندان استفاده کرد.

 

آیا روى دندان ایمپلنت شده مى توان کامپوزیت ونیر انجام داد؟

در بعضى شرایط خاص که وضعیت ایمپلنت ایده آل است و صرفا بمنظور اصلاح رنگ و هماهنگى با سایر دندانهاى ونیر شده تصمیم به اینکار گرفته مى شود مى توان دندان ایمپلنت شده را ونیر کرد اما اگر ایمپلنت مشکل داشته باشد نمى توان آنرا با ونیر اصلاح کرد و در این موارد مى بایست روکش ایمپلنت را تعویض کرد.

 

عمل زیبایى بینى باید قبل یا بعد از درمان کامپوزیت ونیر انجام شود؟

ترجیحا بهتر است ابتدا درمان کامپوزیت ونیر دندانها انجام شود تا موقعیت لبها کاملا مشخص شود و جراح زیبایى بینى بتواند در خصوص پلن جراحى بینى تصمیم بگیرد.

آیا در دوران بارداری می شود دندان ها را کامپوزیت ونیر کرد؟

در دوران بارداری معمولا هیچ گونه درمان انتخابی دندانپزشکی انجام نمی شود. منظور از انتخابی ، نقطه مقابل اجباری و اورژانسی می باشد ، بنابراين اگر بيمار نيازمند درمان اوژانسى نباشد بهتر است اينکار بعد از باردارى انجام شود اما در شرایط خاص که لازم باشد امکان ونیر دندان در دوره باردارى ( و ترجیحا سه ماهه دوم باردارى ) وجود دارد و درمان کامپوزيت ونير ضررى براى مادر و جنين ندارد.

تفاوت كامپوزيت ونير و لمينت دندان چيست؟

لمینت دندان پس از تراش دندان و قالبگیری ، توسط لابراتوار ساخته می شود و فرم نهایی توسط دندانپزشک داده میشود ؛ پروسه درمان آن حدود دو الی سه جلسه زمان میبرد ولى ونير کامپوزیت توسط دندانپزشک در همان جلسه فرم داده می شود و نیاز به تراش دندان و قالب گیری ندارد.

معمولا زمانی که نیاز به تغییرات بیشتری در فرم دندانها و طرح لبخند داریم و يا دندانها داراى مشكلات بيشترى مثل خرابى و پوسيدگى هستند لمینت ها بیشتر جوابگو هستند ولى در مواردى كه مشكلات دندانى كمتر هستند و بيشتر هدف اصلاح زيبايى با روشى بسيار محافظه كارانه و با حداقل دستكارى دندان باشد معمولا طرح درمان كامپوزيت ونير مورد توجه قرار مى گيرد.

آیا دندان هاى کامپوزیت ونیر شده را مى توان ارتودنسی کرد؟

خیر ، مگر اینکه کامپوزیت ونیر برداشته شده و ارتودنسی انجام شود و پس از ارتودنسى مجددا دندانها را کامپوزیت ونیر کرد.

آیا کامپوزیت ونیر باعث آسیب رسیدن به دندان ها می شود؟

خیر. اگر کار اصولی درست انجام شود و طرح درمان صحیح باشد کامپوزیت ونیر به هیچ عنوان باعث آسیب رسیدن به دندان نمی شود و در واقع کامپوزیت ونیر یک لایه نازک روی سطح دندان کاملا به آن باند شده و هیچ درز و یا فاصله ای بین ونیر و دندان وجود ندارد